Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiec: Ponad 14 ha Lasu Zagórskiego będzie objęte ochroną

  • Dodano: 2024-02-21 12:30

Sosnowiczanie będą mieli na swoim terenie jeden z większych użytków ekologicznych w kraju. Ponad 14 ha Lasu Zagórskiego ze stawami Herbatka i Cioch będzie objęte ochroną.

Ponad 14 ha Lasu Zagórskiego będzie objęte ochroną

Trwają uzgodnienia pomiędzy leśnikami z Nadleśnictwa Siewierz a pracownikami Urzędu Miasta w Sosnowcu związane z ustaleniem granic, w których chronione będą siedliska hydrogeniczne z występującymi na tym terenie płazami, gadami i gatunkami roślin bagiennych. Nie do przecenienia jest także rola tego terenu w retencjonowaniu wody. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przyjętym harmonogramem, stosowną uchwałę radni otrzymają do przegłosowania już na marcowej sesji RM.

- Zdajemy sobie sprawę, że wspomniana część Lasu Zagórskiego jest darzona przez sosnowiczan szczególnym sentymentem i pamięcią z czasów dzieciństwa, kiedy chodzili nad tamtejsze stawy kąpać się, wędkować, w weekendy wypoczywać całymi rodzinami. Z czasem to miejsce zagospodarowała przyroda, stawy porosły roślinnością i przejęły je we władanie zwierzęta – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.  - Powstanie użytku ekologicznego nie oznacza zaniechania przez leśników prac pielęgnacyjnych na tym terenie. Przeciwnie, aby chronić cenny przyrodniczo i kulturowo obszar, trzeba na bieżąco monitorować i wyprzedzać procesy przyrodnicze. Stosując jedynie ochronę bierną, można bowiem utracić to, co chcemy zachować – kończy.

Zgodnie z ustaleniami, na obszarze objętym ochroną będą prowadzone prace o charakterze sanitarnym i poprawiającym bezpieczeństwo. Ścięte ewentualnie drzewa w większości zostaną pozostawione do ich naturalnego rozpadu, zwiększając bioróżnorodność na obszarze użytku. Nie ma niestety szans na przywrócenie funkcji rekreacyjnej stawom Herbatka i Cioch, jest za to plan stworzenia ścieżek edukacyjno-spacerowych.

Do końca lutego ustalone zostaną granice przyszłego użytku ekologicznego

Urzędnicy sosnowieckiego magistratu uzyskali zapewnienie, że do końca lutego Nadleśnictwo Siewierz zakończy uzgodnienia związane z granicami przyszłego użytku ekologicznego oraz opinią związaną z projektem uchwały Rady Miejskiej. Równolegle, stosowne wnioski w sprawie objęcia ochroną części Lasu Zagórskiego trafią do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pozytywna ocena z Katowic, praktycznie zakończy proces przygotowawczy związany z powstaniem użytku ekologicznego.

- Dotychczasowa współpraca z sosnowieckim ratuszem jest z mojego punktu widzenia bardzo pozytywna. Dlatego od początku nie miałem wątpliwości, że uda nam się wypracować rozwiązanie najlepsze dla przyrody Lasu Zagórskiego, podobnie jak wcześniej porozumieliśmy się z korzyścią dla mieszkańców w sprawie Balatonu – mówi Wiktor Krychowski, leśniczy leśnictwa Maczki.

Warto dodać, że będzie to już drugi użytek ekologiczny w tym leśnictwie.

W Polsce jest prawie 8500 użytków ekologicznych

W Polsce jest prawie 8500 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni ponad 56 000 ha, czyli obszar chroniony ma średnio niespełna 7 ha. Sosnowiecki, będzie ponad dwukrotnie większy.

- Ponad 14 hektarów Lasu Zagórskiego, wraz ze stawami Herbatka i Cioch, zostanie objętych ochroną. To jeden z większych terenów o statusie użytku ekologicznego w kraju! To dzieje się dzięki współpracy naszego urzędu, na czele z Arturem Ptasińskim (który od wielu lat o to walczył) i Anną Królczyk-Czajkowska, kierownik referatu ochrony przyrody, zwierząt, rolnictwa, leśnictwa i łowiectwa Urzędu Miejskiego, z  Nadleśnictwo Siewierz, Lasy Państwowe
Kiedyś te tereny były często "wykorzystywane" rekreacyjnie przez mieszkańców, a dzisiaj zostały "przejęte" przez faunę i florę. I dobrze - napisał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Zanim zaczniemy doceniać jego walory, leśników i samorządowców czeka ciężka praca związana z posprzątaniem terenu i wywozem śmieci, nie tylko organicznych. To nie jest ani łatwe, ani tanie zadanie. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również